Abbreviations:

  • HL: Home language
  • FAL: First additional language
  • SAL: Second additional language
  • P: Paper

Monday 15 October

9:00

  • Computer Applications Tech P1 (3 hours) Practical

Tuesday 16 October

9:00

  • Information Technology P1 (3 hours) Practical

WEEK 1

Monday 22 October

9:00

  • Hindi, Gujarati, Tamil, Telegu HL, FAL, SAL P1 (2 hours)
  • Arabic, French, Italian, Spanish, Modern Greek SAL P1 (2 hours)
  • Latin SAL P1 (3 hours)
  • Portuguese HL, FAL, SAL P1 (2 hours)
  • German HL, SAL P1 (2 hours)
  • Hebrew SAL P1 (2 hours)
  • Urdu HL, FAL and SAL P1 (2 hours)
  • Serbian SAL P1 (2 hours)

Tuesday 23 October

9:00

  • English HL and FAL P1 (2 hours)
  • English SAL P1 (2½ hours) 

14:00

  • Hindi, Gujarati, Tamil, Telegu HL P2 (2½ hours)
  • Hindi, Gujarati, Tamil, Telegu FAL and SAL P2 (2 hours)
  • Arabic, French, Italian, Spanish SAL P2 (2 hours)
  • Latin P2 (1½ hours)
  • Modern Greek SAL P2 (2 hours) 
  • Portuguese HL P2 (2½ hours)
  • Portuguese FAL and SAL P2 (2 hours)
  • German HL P2 (2½ hours)
  • German SAL P2 (2 hours)
  • Hebrew SAL P2 (2 hours)
  • Urdu HL P2 (2½ hours)
  • Urdu FAL and SAL P2 (2 hours)
  • Serbian SAL P2 (2 hours) 

Wednesday 24 October 

9:00

  • Accounting (3 hours) 

14:00

  • Portuguese HL and FAL P3 (2½ hours)
  • German HL P3 (2½ hours)
  • Hindi, Gujarati, Urdu, Tamil, Telegu HL and FAL P3 (2½ hours)

Thursday 25 October

9:00

  • Tourism (3 hours)  

14:00

  • Information Technology P2 Theory (3 hours)

Friday 26 October

9:00

  • Mathematics P1 (3 hours)
  • Mathematical Literacy P1 (3 hours)
  • Technical Mathematics P1 (3 hours)

14:00

  • Religion Studies P1 (2 hours)

WEEK 2

Monday 29 October

9:00 

  • Mathematics P2 (3 hours)
  • Mathematical Literacy P2 (3 hours)
  • Technical Mathematics P2 (3 hours)

14:00

  • Visual Arts (3 hours) 

Tuesday 30 October

9:00

  • Geography (Theory) P1 (3 hours)

14:00

  • Geography (Map work) P2 (1½ hours)

Wednesday 31 October

9:00

  • isiZulu, isiXhosa, Siswati, isiNdebele HL and FAL P1 (2 hours)
  • isiZulu, isiXhosa, Siswati, isiNdebele SAL P1 (2½ hours)

14:00

  • History P1 (3 hours)

Thursday 1 November

9:00

  • Afrikaans HL and FAL P1 (2 hours)
  • Afrikaans SAL P1 (2½ hours)

14:00

  • Economics P1 (2 hours)

Friday 2 November 

9:00

  • Physical Sciences (Physics) P1 (3 hours)
  • Technical Sciences P1 (3 hours)

14:00

  • Religion Studies P2 (2 hours)

WEEK 3

Monday 5 November

9:00

  • Physical Sciences (Chemistry) P2 (3 hours)
  • Technical Sciences P2 (3 hours)

14:00

  • Computer Application Tech P2 Theory (3 hours)

Tuesday 6 November

9:00

  • Sepedi, Sesotho, Setswana, Xitsonga, Tshivenda HL and FAL P1 (2 hours)
  • Sepedi, Sesotho, Setswana, Xitsonga, Tshivenda SAL P1 (2½ hours)

14:00

  • Economics P2 (2 hours)

Wednesday 7 November

Religious Day – Diwali

Thursday 8 November

9:00

  • English HL P2 (2½ hours)
  • English FAL and SAL P2 (2 hours)

14:00

  • Civil Technology (3 hours)

Friday 9 November 

9:00

  • Life Sciences P1 (2½ hours)

14:00

  • Mechanical Technology (3 hours) 

WEEK 4

Monday 12 November

9:00

  • Life Sciences P2 (2½ hours) 

14:00

  • Engineering Graphics and Design P1 (3 hours)

Tuesday 13 November

9:00

  • Sepedi, Sesotho, Setswana, Xitsonga, Tshivenda HL P2 (2½ hours)
  • Sepedi, Sesotho, Setswana, Xitsonga, Tshivenda FAL and SAL P2 (2 hours)

14:00

  • Consumer Studies (3 hours)
  • Hospitality Studies (3 hours)

Wednesday 14 November

9:00

  • Afrikaans HL P2 (2½ hours)
  • Afrikaans FAL and SAL P2 (2 hours)

14:00

  • Electrical Technology (3 hours)

Thursday 15 November

9:00

  • isiZulu, isiXhosa, Siswati, isiNdebele HL P2 (2½ hours)
  • isiZulu, isiXhosa, Siswati, isiNdebele FAL and SAL P2 (2 hours)

Friday 16 November 

9:00

  • Agricultural Sciences P1 (2½ hours)
  • Nautical Science P1 (3 hours)

14:00

  • Dramatic Arts (3 hours)

WEEK 5

Monday 19 November

9:00

  • Agricultural Sciences P2 (2½ hours)
  • Nautical Science P2 (3 hours)

14:00

  • Engineering Graphics and Design P2 (3 hours)

Tuesday 20 November

9:00

  • isiZulu, isiXhosa, Siswati, isiNdebele HL and FAL P3 (2½ hours)

14:00

  • Sepedi, Sesotho, Setswana, Xitsonga,Tshivenda HL and FAL P3 (2½ hours)

Wednesday 21 November

9:00

  • History P2 (3 hours) 

14:00

  • Equine Studies (3 hours)

Thursday 22 November

9:00

  • Business Studies (3 hours)

14:00

  • Maritime Economics (3 hours)

Friday 23 November 

9:00

  • Afrikaans HL and FAL P3 (2½ hours) 

14:00

  • Agricultural Technology (3 hours)

WEEK 6

Monday 26 November

9:00

  • English HL and FAL P3 (2½ hours)

14:00

  • Dance Studies (3 hours) 

Tuesday 27 November

9:00

  • Music P1 Theory (3 hours)
  • Sport and Exercise Science (3 hours)

14:00

  • Music P2 Comprehension (1½ hours)

Wednesday 28 November

9:00

  • Agricultural Management Practices (3 hours)

14:00

  • Design (3 hours)